Do końca czerwca trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań jest przeprowadzany co 10 lat, który przeprowadzany jest przez Główny Urząd Statystyczny.

Dostarcza urzędom statystycznym szczegółowych informacji o liczbie ludności, jej rozmieszczeniu, strukturze demograficznej i zawodowej, sytuacji ekonomicznej i społecznej gospodarstw domowych wraz z informacją o ich warunkach mieszkaniowych. Samospisu można dokonać przez Internet oraz za pośrednictwem rachmistrza. 

Samospis przez Internet - wygodnie i bezpiecznie 

Najbezpieczniejszą i najwygodniejszą opcją jest samospis internetowy, dostępny na stronie spis.gov.pl. Formularz można wypełnić o dowolnej porze, w domu i nie trzeba czekać na rachmistrza. W wypełnieniu elektronicznego formularza może pomóc bliska osoba seniorowi np. rodzina seniora cyz opiekunka. 

 

Co potrzeba do samospisu internetowego?

  • login gov.pl - Krajowy Węzeł Identyfikacji Elektronicznej - np. Profil Zaufany, systemy informatyczne banków.
  • PESEL - wprowadzenie numeru PESEL i indywidualne zdefiniowanie hasła dostępu (aby zdefiniować hasło, należy podać nazwisko rodowe matki).
  • E-mail - wprowadzenie adresu e-mail oraz indywidualnie zdefiniowanego hasła dostepu - metoda przeznaczona dla cudzoziemców nieposiadających numeru PESEL, którzy w dniu 31 marca 2021 r. zamieszkiwali stale lub przebywali czasowo na terenie Polski.

Warto pamiętać, że samospis jest możliwy przez 14 dni od pierwszego zalogowania.

Spis przez rachmistrza - zadbaj o bezpieczeństwo 

Jeśli Twój senior zdecydował się na spis przez rachmistrza, powinien spodziewać się  telefon z numeru 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Warto przed rozmową sprawdzić, czy osoba podająca się za rachmistrza faktycznie nią jest. Wystarczy wejść na stronę rachmistrz.stat.gov.pl,  a następnie wprowadzić jego imię, nazwisko oraz znaki identyfikatora. Innym sposobem na zweryfikowanie tożsamości rachmistrza jest przedzwonienie na infolinię spisową pod numer telefonu 22 279 99 99

Nieuczciwe zachowania, wyłudzenia informacji

Narodowy Spis Powszechny jest organizowany z zachowaniem wszelkich niezbędnych procedur bezpieczeństwa. Może się jednak zdarzyć, że ktoś nieuczciwy będzie podszywać się pod rachmistrzów, by wyłudzić informację lub pieniądze. Prawdziwy rachmistrz nie zapyta Cię o zarobki, oszczędności, cenne przedmioty w domu, numer konta, PIN do karty czy dane logowania do bankowości internetowej. Takie pytania mogą wskazywać na próbę wyłudzenia danych, co należy zgłosić na policję. Grupą najbardziej narażoną na tego typu przestępstwa są seniorzy. Od wielu lat znane są metody naciągaczy na tzw. wnuczka czy policjanta. Warto zatem przekonać seniorów by wywiązali się z obowiązku spisowego przez Internet, a Wy im w tym pomożecie.

Szczegółowe informacje na temat samospisu dostępne są TUTAJ. Pamiętaj, że jeśli dokonałeś samospisu rachmistrz nie będzie do Ciebie dzwonić w celu dopytania. Takie kontakty mogą być próbą wyłudzenia danych.

Opiekunki - łączymy się 

Zapraszamy do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz do dołączenia do naszej grupy zrzeszającej opiekunów osób starszych.